Başarı Sadece Olimpiyat Düzenlemek mi?

 

İstanbul’un,  2020 Olimpiyat Oyunlarına aday olduğu açıklandı.

 

Yıllardır hayalini kurduğumuz ama halen gerçekleştirme başarısına erişemediğimiz olimpiyat oyunlarına tekrar aday olduk. İstanbul’un adaylıkta yarıştığı diğer önemli rakipleri ise İspanya’dan Madrid, Japonya’dan Tokyo ve İtalya’dan Roma. Bu 4 ülkenin büyük şehirleri arasında kıyasıya bir mücadelenin olması bekleniyor. Umarım Türkiye olarak bu güçlü rakip ülke ve başkentler arasından sıyrılıp 2020 olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmaya hak kazanabiliriz.

 

İsimlere baktığımızda biraz korkutucu gelebilir ancak son yıllarda gerçekleştirdiğimiz bir çok organizasyon ile olimpiyatlara da ev sahipliği yapabileceğimizi rahatlıkla kanıtladık. Artık tüm büyük organizasyonları ülkemize getirip başarılı bir şekilde tamamlama başarısı gösterebiliyoruz. Bunun en güzel örneği Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları 2011′in Trabzon kentimizde başarı ile gerçekleşmesi. Bu tür organizasyonlar alarak, organizasyon yapma yeteneğimizi tüm Dünya’ya göstermiş bulunmaktayız.

 

Ayrıca Türkiyemiz artık aranan bir organizatör olduğunu Akdeniz Olimpiyat Oyunlarını alarak da göstermiştir. Yunanistan’ın yapmaya hak kazandığı daha sonraları yaşadığı ekonomik kriz sebebi ile gerçekleştiremeyeceğini belirttiği Akdeniz Oyunlarına talip olarak kısa sürede Mersin ilimize almayı başardık.

 

Umarım Ülkemizin en büyük ili İstanbul’a da Dünya’nın en büyük spor organizasyonu Olimpiyat oyunlarını almayı başarırız. Olimpiyat oyunlarını almakla da kalmaz, Olimpiyatta madalya alacak bir çok sporcuyu yetiştirme başarısını da gösterebiliriz.

 

Sadece organizasyon düzenlemek önemli değil. Bunların en güzel örnekleri 92 Barcelona Olimpiyat Oyunlarından sonra İspanyollerin spora artan ilgisi sonucunda şuan neredeyse tüm branşlarda başarılı bir İspanya görüyoruz. Olimpiyat düzenleyen ülkelere de baktığımızda 1988 Güney Kore/Seul, 1992 ispanya Barcelona, 1996 ABD/Atlanta, 2000 Avusturalya/Sidney, 2004 Yunanistan/Atina ve son olarak 2008 Çin/Pekin. Bu oyunlarda Düzenleyen ülkelerin sporcularınında özel olarak hazırlanarak kendi performanslarının üzerine çıkması sonucu madalya sıralamasında da üst sıralarda yer almayı başarmışlardır. Umarım biz de 2020 Olimpiyat oyunlarıan ev sahipliği yapıp madalya sıralamasında kendimize ilk 5 arasında yer bulabiliriz. Bu en az olimpiyat oyunları düzenlemek kadar büyük bir başarı olur..

 

1988 Seul Olimpiyatlarında Güney Kore madalya sıralamasında 4. oldu

1992 Barselona Olimpiyatlarında İspanya madalya sıralamasında 6. oldu

1996 Atlanta Olimpiyatlarında ABD madalya sıralamasında 1. oldu.

2000 Sidney Olimpiyatlarında Avustralya madalya sıralamasında 4. oldu.

2004 Atina Olimpiyatlarında Yunanistan madalya sıralamsında 15. oldu.

2008 Pekin Olimpiyatlarında Çin madalya sıralamasında 1. oldu.

2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında ise Büyük Biritanya’nın İlk 5 de olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Trabzonda düzenlediğimiz Avrupa gençlik olimpiyat oyunlarına sadece 49 ülke katılmasına rağmen biz madalya sıralamasında 20. olabilmeyi başardık. Her ne kadar başarılı bir olimpiyat organizasyonu geçirsek de aynı başarıyı madalya sırlamasında gösterememiş olmamız bizi gerçek başarının ötesinde kılıyor malesef. Umarım 2020 Olimpiyatları düzenleme başarısını göstermenin yanı sıra madalya sıralamasında da üst sıralarda olma başarısına imza atarız. İşte gerçek sportif başarıda bu olur.

 

Bunu başarmanın yolu ise sporcularımızı şimdiden hazırlamak ve 8 yıl içerisinde olimpiyat madalyası alabilcek onlarca sporcu yetiştirmekten geçiyor. Yukarıda gördüğümüz gibi örnekler çok. ABD, Çin ve Rusya ve Biritanya gibi büyük spor ülkelerinin seviyesine hemen ulaşmamız biraz zor olsa da başarılı bir planlama ile bu 4lü arasına aramızı yazdırmamız hayallerin ötesinde değil. Çünkü biz inandığımızı başaran bir ülkeyiz.

 

2023 Hedeflerine göre Dünyanın en güçlü 8 ülkesinden birisi olmayı düşünen bir Türkiye sporda da Dünyanın en güçlü ilk 5 ülkesi arasına adını yazdırabilir.

 

 

Bekir Sıddık KOÇ

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.